سوالی دارید ? مطرح بفرمایید
شنبه تا پنج شنبه : 9 الی 21
خرم آباد -چهارراه فرهنگ  پلاک 193 طبقه اول
0916-888-5539
066-91010885

مقالات

شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر ارزهای دیجیتال

 

 شیوع ویروس کرونا در کشورهای آسیایی بر روی ارزهای دیجیتال تاثیر گذاشته است و خیلی از تاسیساتی که معاملات را در این زمینه انجام می‌دادند از بین رفته‌اند، گردهمایی‌های که برای سرمایه‌گذاران برگزار می‌شد لغو شدند. اجلاس بلاک چین ویک، نیترون 2020 در سئول به تعویق افتاده است. بسیاری از مزارع سرور به دستور مقامات چین برای جلوگیری از انتشار ویروس بسته شده‌اند.

تاثیر این ویروس بر روی قیمت ارزهای دیجیتال جای بحث دارد، برخی از منتقدان بر این عقیده هستند که این کار یک سرمایه‌گذاری امن است و برخی دیگر بر این باور نیستند.

به دلیل اینکه 50 درصد قدرت محاسباتی شبکه و پنج نهاد استخراج ارز مقر آنها واقع در چین می باشد بسیاری از افراد به خاطر شیوع فراگیر ویروس کرونا در چین نگران این موضوع هستند. به گزارش اقتصاد آنلاین، بیت کوین در اواخر ماه فوریه ریزش 14 درصدی داشته است. در روزهای اخیر کرونا باعث چالش معامله‌گران در بازار ارز دیجیتال شده است و این خود باعث شده است که قیمت سهام‌ها کاهش پیدا کنند.

در حال حاضر کرونا یکی از داغترین موضوعات برای سرمایه‌گذاران بیت کوین است به همین خاطر پیش بینی شده است که حجم معاملات خارجی از بازار افزایش پیدا خواهد کرد. مایکل لئون یکی از معامله گران مستقر در شیکاگو است که در زمینه افزایش حجم معاملات خارج از بازار صحبت کرده است.

معامله خارج از بازار به معامله‌ای گفته می‌شود که تحت هیچ نظارتی نباشد و مستقیم بین دو طرف معامله باشد که به آن خارج از بورس هم می گویند. برای مثال خریدار بیت کوین ریال خود را مستقیما به فروشنده بیت کوین می‌دهد و فروشنده در قبال دریافت ریال، بیت کوین را به خریدار پرداخت می کند و این کار در صرافی و تحت نظارت صرافی صورت نمی‌گیرد و هیچ واسطه‌ای در میان نیست.

تاثیر کرونا در ارزهای دیجیتال در سطح جهان متفاوت بوده است برای مثال در استرالیا تاثیر چندانی نداشته است. راه حلی که معامله‌گران ارائه داده‌اند این است که اشخاص ارز دیجیتال بی ثباتی را نگهداری نکنند و یا راه‌های جایگزین را برگزینند، در این صورت کمتر متضرر خواهند شد.

در حالی که ترس و نگرانی شدیدی در کشور چین پیرامون ارزهای دیجیتال به دلیل شیوع ویروس کرونا وجود دارد ولی باز هم بیت کوین به عنوان یک دارایی امن جلب توجه می‌کند. با اینکه شیوع این ویروس در اروپا بر قدرت یورو تاثیر گذاشته است ولی باز هم یک دارایی امن محسوب می‌شود و خیلی از این نگرانی‌ها هم می‌تواند بی‌مورد باشد.

کمترین تاثیر از ویروس کرونا را تابحال دلار آمریکا داشته است. در این شرایط بسیاری از افراد دارایی‌های نقدی شبیه بیت کوین را به دارایی‌های سنتی همانند طلا ترجیح می دهند. همین ترس از ویروس در اقتصاد جهانی باعث شده بیت کوین به یک دارایی امن در میان سرمایه‌داران تبدیل شود ولی همین ویروس باعث شده رشد اقتصاد در جهان کمتر شود. این مشکلات به دلیل قرنطینه شدن افراد، به تعویق افتادن رویدادها و لغو مراسمات و بسیاری از موارد دیگر است. اما به دلیل شیوع کمتر ویروس کرونا در آمریکا اقتصاد این کشور کمتر تحت تاثیر قرار گرفته است.

در زمان بحران مالی این ارزهای دیجیتال هستند که به عنوان یک دارایی امن محسوب می شوند. هر چقدر ویروس کرونا فراتر رود اقتصاد جهان نیز واکنش‌پذیرتر می شود. بسیاری از سرمایه‌گذارانی که به سمت ارز دیجیتال گرایش پیدا کرده‌اند ترس از پایین آمدن بازار سهام را داشته‌اند. که این امر پیش بینی کننده آن است که قیمت ارز دیجیتال به خصوص بیت کوین در هفته‌های آینده جهش زیادی خواهد داشت. این جهش تا به امروز نسبت به سالهای گذشته بی سابقه بوده است.

همه سرمایه‌داران بر این باور هستند که بیت کوین سال 2020 را به خوبی شروع کرده است و امید دارند که این روند همچنان ادامه داشته باشد. این امر مختص بیت کوین نبوده و بسیاری از ارزهای دیجیتال هم به همین منوال بوده‌اند ولی بیت کوین پتانسیل بالاتری را نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال دارد به همین دلیل رشد این رمز ارز نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر بیشتر است.

شرکت کریپتو در حال حاضر مشغول به ساخت کیتی برای شبکه بیت کوین به منظور انجام پرداخت های سریع و کم‌هزینه‌تر است. در حال حاضر پروژه ارز دیجیتال یوان یک ارز ملی برای کشور چین است که این امکان را به دولت می دهد تا ارتباطات مالی را تحت نظارت داشته باشد و جایگزین اسکناس شود، که این خود باعث حذف وابستگی کشور چین به دلار آمریکا می‌شود. شیوع ویروس کرونا باعث تاخیر در انجام این پروژه شده است ولی کار بر روی این پروژه ادامه خواهد داشت، حتی تا به امروز قسمت بیشتری از نقشه آن تدوین شده است. مدیر عامل این شرکت در گفتگویی با گلوبال تایمز اعلام کرده ویروس کرونا عاملی است برای آگاهی بیشتر در مورد این پروژه زیرا جایگزین خوبی برای اسکناس های آلوده خواهد شد.

بیت کوین در ابتدای سال 2020 با روند افزایشی وارد بازار شد ولی این روند در 29 بهمن متوقف شد و پس از آن به یک موج کاهش قیمت برخورد کرد. 11 اسفند این نوسانات به سمت بالا رشد پیدا کرد و بار دیگر قیمت بیت کوین افزایش یافت، از سال 2015 تا 2019 در ابتدای سال میلادی قیمت بیت کوین سیری نزولی داشته است و این سیر نزولی در ماه ژانویه اتفاق می‌افتاد ولی در ژانویه 2020 به طرز شگفت‌آوری بیت کوین افزایش یافت، که کارشناسان دلیل این افزایش قیمت را کاهش تولید ارز دیجیتال می‌دانند  و در سالهایی که تولید ارز دیجیتال کمتر می‌شود می‌توانیم شاهد افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشیم.

سوال اینجاست که کاهش تولید بیت کوین به دلیل شیوع بیماری کرونا صورت گرفته است؟ خیر، کاهش تولید بیت کوین به دلیل نصف شدن پاداش استخراج است که این اتفاق هر 4 سال یک بار روی می دهد که این بار با شیوع ویروس کرونا همراه شده است. این کاهش تولید بیت کوین آسیبی به این ارز دیجیتال در بحران کرونا وارد نخواهد کرد.

در شرایط شیوع این ویروس بازار سهام چین بدترین بحران مالی را دارد. البته بازارهای اروپایی نیز با افت بزرگی روبرو شده‌اند، حتی شرکت اپل و مایکروسافت نیز اعلام کرده‌اند این ویروس کسب و کار آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

 سهام اکثر شرکت‌های هوایی افت ویژه‌ای داشته است آن هم به دلیل کمبود مسافر و ممنوعیت پروازها، بانک گولدمنسکس هم عنوان کرده ویروس کرونا رشد شرکت های آمریکایی را در سال جاری از بین خواهد برد. حتی قیمت نفت در آمریکا 14 درصد کاهش پیدا کرده است و ایران نیز در این کاهش قیمت بورس مستثنی نبوده است. با کاهش قیمت نفت در جهان پتروشیمی‌ها نیز تحت تاثیر قرار گرفتند و قیمت فلزهای پایه کاهش پیدا کرد و همین امر باعث شد شرکت‌های فلزی در بازار بورس تهران از رشد 20 درصدی عقب بمانند. با کاهش قیمت سه گروه پتروشیمی، فلزات و کانه‌های فلزی بازار بورس تهران نیز منفی شد.

علت افت شاخص بورس در اکثر شرکت ها این است که سرمایه‌گذاران پول‌های خود را از بورس بیرون می کشند تا در جای امن‌تری سرمایه‌گذاری کنند.

بازار بورس و ارزهای دیجیتال دو مقوله جدا از هم هستند ولی با وجود تفاوت‌هایی که دارند باز هم شباهت‌های بسیاری وجود دارد. یکی از این شباهت‌ها این است که قیمت بر اساس میزان تقاضا تعیین می‌شود، همچنین قیمت‌گذاری بازار ارز دیجیتال و بازار ارز سهام بر اساس ارز فیات می‌باشد. اما سرعت در بازار ارز دیجیتال 10 برابر بیشتر از بازار بورس است و قیمت ها با سرعت بالاتری افزایش و کاهش می‌یابند. پیش بینی بازار بورس همانند بازار ارزهای دیجیتال به صورت تکنیکال نیست و بیشتر از اخبار تاثیر می‌گیرد.

 در حال حاضر با شیوع ویروس کرونا رقابتی بین بازار سهام و بازار ارز دیجیتال بوجود آمده که بازار سهام در حال از دست دادن سرمایه‌گذاران خود است.

با شرایط بازار و اقتصاد کنونی امید به این است که بازار ارزهای دیجیتال به دلیل امنیت مالیشان داغتر شود و سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت خود جذب کند.

تماس با ما

آدرس : خرم آباد -چهارراه فرهنگ  پلاک 193 طبقه اول
تلفن : 09168885539  - 06691010885

ایمیل :btcchangerir@gmail.com

 

دسترسی سریع

darbareh-paeen.png

درباره بيت چنجر

بیت چنجر، با داشتن تیم مجرب با 6 سال سابقه فعالیت در بازار ارزهایی دیجیتال و شناسایی نیازهای مشتریان، خریدی امن و سریع با تضمین پایین‌ترین قیمت برای شما فراهم می‌کند.