سوالی دارید ? مطرح بفرمایید
شنبه تا پنج شنبه : 9 الی 21
خرم آباد -چهارراه فرهنگ  پلاک 193 طبقه اول
0916-888-5539
066-91010885

مقالات

جایی که تکنولوژی، زنان و آینده امور مالی به هم نزدیک می‌شوند

گفتگویی با فرشته فروغ، موسس و رییس کد برای الهام افغانستان

در سال 1985 در ایران به عنوان یک پناهجوی افغان دیده به جهان گشود. فرشته فروغ نخستین سال‌های زندگی خود صرف گذر از مرزها و کاوش در فهم چگونگی کمک نمودن علم رایانه به حل مشکلات جهانی، به ویژه مسائل زنان، کرده است. فروغ بنیانگذار کد برای الهام، یک مدرسه کدینگ غیرانتفاعی برای دختران در هرات افغانستان است که به زنان جوان کمک می‌کند تا سواد فنی خود را بهبود بخشند.

با گذشت سه سال از شروع به کار کد برای الهام، همانند صندوق غیرانتفاعی شهروند دیجیتال، فروغ از کریپتوکارنسی برای پرداخت به دانش‌آموزان و معلمان برای هدایت آنها به سوی استقلال مالی و اجتماعی استفاده می‌کند.

بسیاری از زنان در در جوامع در حال توسعه در هیچ کاری در طول زندگیشان خودشان تصمیم‌گیرنده نبوده‌اند. با استفاده از کریپتو، یک دختر می‌تواند پول خودش را کنترل کند و در این امر بسیار مهم، امور مالی، خودش تصمیم‌گیرنده باشد. این موضوع بسیار قدرت دهنده است.

در Coinbase ما برای مدتی طولانی طرفدار کار فروغ بوده‌ایم. ما از او خواسته‌ایم که ایده‌های خود را در مورد چگونگی قدرت بخشیدن تکنولوژی –به خصوص کریپتو- به زنان جوان در کشورش با ما در به اشتراک بگذارد. 

یافتن پذیرش و هویت در کدزنی

"وقتی که آزمون ورودی به دانشگاه (دانشگاه هرات در افغانستان) را پشت سر گذاشتم، حقوق، روزنامه‌نگاری و اقتصاد را انتخاب کردم. دو ماه بعد نتیجه را یافتم: در رشته علوم کامپیوتر پذیرش شدم و بسیار ناراحت شدم.

یکی از روزهای ابتدایی، درس آشنایی با الگوریتم حل مسئله و Qبیسیک بود. عاشقش شدم. در زندگی با مشکلات فراوانی روبرو شده بودم. با استفاده از کامپیوتر می‌توانستم با مشکلات روبرو شوم و آنها را حل کنم. برای استفاده از اینترنت به پاسپورت احتیاجی ندارید. هیچ‌گونه مرز جغرافیایی و محدودیتی وجود ندارد." 

کشف کریپتو

"در اوایل 2014 وقتی بر روی پروژه قبلی آموزش غیرپولی، پلتفرمی برای پردازش بلاگینگ، کار می‌کردم در مورد کریپتوکارنسی آموختم. ما تصمیم گرفتیم تا پروژه‌ ارسال بیت‌کوین به دانش‌آموزان‌مان را به صورت پایلوت راه‌اندازی کنیم تا نحوه کارکرد آن را فراگیریم. ما برای دخترها کیف پول ساختیم. تنها چیزی که نیاز داشتند آدرس ایمیل بود. ارسال پول سریع بود و برای انجام تبادلات نیاز به پرداخت نبود.  

یکی از مشکلات اصلی که در کمک به دختران در افغانستان با آن روبرو شده‌ام پرداخت پول به آنان برای کاری است که انجام می‌دهند، بوده است. هیچ‌کدام از دختران در افغانستان حساب بانکی ندارند –مردم افغانستان واقعا به بانک‌ها اعتماد ندارند. همچنین برای داشتن حساب بانکی به IDهای فراوانی نیاز دارید که بخشی از مردم افغانستان چنین چیزی ندارند. و ما نمی‌خواهیم پول را به حساب دیگر افراد خانواده ارسال کنیم زیرا در بسیاری از موارد پول به دست دختران نخواهد رسید. یکی از موارد جالب در مورد کریپتو حریم خصوصی آن است."

راه‌اندازی کد برای الهام 

"در افغانستان زنان در گفتگوها جایی ندارند. آنها پلتفرمی برای تصمیم‌گیری یا بالا بردن صدایشان ندارند. به وسیله کد برای الهام، من مکانی را برای زنان در نظر داشتم تا خجالتی نباشند، خلاق باشند، به کارهایی مشغول شوند که بیرون از خانه‌هایشان نمی‌توانند انجام دهند. دانش‌آموزان‌مان کدزنی به وسیله پروژه‌های خارج از منبع مانند طراحی گرافیکی، برنامه‌های موبایل و توسعه نرم‌افزاری ساده را می‌آموزند. در ابتدا با 50 دختر در سال 2015 شروع به کار کرده‌ایم و 80 نفر دیگر در سال 2016 به ما افزوده شد. اخیرا 25 دانش‌اموز دبیرستانی را فارغ‌التحصیل نموده‌ایم. 

من می‌خواهم فضایی امن برای زنان بسازم تا در این‌جا احساس کنند که پذیرفته شدند. من از آنها می‌خواهم تا کسب درامد کنند، همان‌گونه که مادرم زمانی که در ایران پناهنده بودیم لباس‌دوزی می‌کرد.

من از بروکلین، جایی که بعد از ترک افغانستان به خاطر وضعیت مهاجرت زندگی می‌کنم، کد برای الهام را اداره می‌کنم. من از طریق تماس اسکایپ ماهیانه با تمام دختران کلاس ارتباط می‌گیرم تا آنها ببینند که من فردی واقعی هستم. هر روز دختران درباره کارهایشان توییت می‌کنند و از چیزهایی که ساخته‌اند اسکرین‌شات می‌گیرند."  

چالش‌های روبرو

راستش را بخواهید قانع کردن مردم در افغانستان برای استفاده از کریتوکارنسی به جای پول نقد کار دشواری است. ما به آنها توضیح داده‌ایم که این پول اینترنتی است، اما آنها به ما اعتماد ندارند. آنها گمان می‌کردند که ما قصد داریم آنها را فریب داده و کلاهبرداری نماییم. ما برای آنها توضیح داده‌ایم که بیت‌کوین می‌تواند مفید باشد. دانش‌آموزان می‌توانند به ما مراجعه نمایند و ما بیت کوین آنها را به افغانی تبدیل نماییم. این‌گونه است که ما به آنها اثبات می‌کنیم که این پول واقعی است. اما برای ما داشتن این مقدار پول نقد امن نیست. 

زمانی که دانش‌آموزان و معلمان بیت‌کوین دارند ما به آنها نشان می‌دهیم که چگونه از آن برای خرید اینترنتی مانند ایبوک یا اعتبار اسکایپ استفاده کند. 

بعد از اولین پروژه پایلوت، پرداخت ارز دیجیتال به دانش‌آموزان را متوقف کردیم –دانش‌آموزان با چالش‌های بسیاری برای دسترسی و خرج آن روبرو می‌شدند. بعضی از معلم‌ها که با دانش‌آموزان ما کار می‌کردند و اتریوم کسب‌ می‌کردند، شبکه‌ای تشکیل دادند که به مردم اجازه می‌دهد که ETH را برای رفع آسیب‌پذیری مشاغل بپذیرند."

مسیر مالی پیش رو

"من افراد زیادی را دیده‌ام که برای حل مشکلات پیرامون پرداخت و کرپیتو تلاش می‌کنند. اما باید صادق بود، تمام این پروژه‌ها مناطق جنگ‌زدع را نادیده ‌می‌گیرند. چیزی که آنها می‌سازند معمولا برای مناطق خاص و مرفه است: مردم حساب بانکی دارند و کشور دارای زیرساخت‌های مناسبی است.

ممکن است عجیب به نظر برسد اما شاید یکی از دانش‌آموزان راه‌حل این مشکلات باشد. شاید یکی از این دختران بتواند بلاک‌چین، کوین یا هر چیز دیگری را بسازد که بر این مشکلات فائق اید."

در حال حاضر من راه‌حل را نمی‌دانم اما اگر ما منابع مورد نیاز دختران را تامین نماییم، شاید آنها پاسخ را بیابند.

 

 

تماس با ما

آدرس : خرم آباد -چهارراه فرهنگ  پلاک 193 طبقه اول
تلفن : 09168885539  - 06691010885

ایمیل :btcchangerir@gmail.com

 

دسترسی سریع

darbareh-paeen.png

درباره بيت چنجر

بیت چنجر، با داشتن تیم مجرب با 6 سال سابقه فعالیت در بازار ارزهایی دیجیتال و شناسایی نیازهای مشتریان، خریدی امن و سریع با تضمین پایین‌ترین قیمت برای شما فراهم می‌کند.